welcome 018

Επάνω
ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ

ΘΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τα Θερινά σχολεία επιχειρηματικότητας για μαθητές των ΤΕΕ διεξάγονται στα πλαίσια πλαίσια του προγράμματος της κατηγορίας πράξεων 2.3.2.ζ “Ανάπτυξη και υλοποίηση προγραμμάτων επαγγελματικής ενημέρωσης και επιχειρηματικής ενθάρρυνσης σε θερινά σχολεία επιχειρηματικότητας για μαθητές των ΤΕΕ”, η οποία είναι ενταγμένη στο ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ του Γ΄ Κ.Π.Σ. και χρηματοδοτείται κατά 75% από κοινοτικούς πόρους και κατά 25% από το Ελληνικό Δημόσιο.

Η υλοποίηση της παραπάνω πράξης αφορά στην ανάπτυξη και υλοποίηση προγραμμάτων επαγγελματικής ενημέρωσης και επιχειρηματικής ενθάρρυνσης σε θερινά σχολεία επιχειρηματικότητας για μαθητές ΤΕΕ, με σκοπό το συνδυασμό της απόκτησης από τους μαθητές χρήσιμων γνώσεων επαγγελματικότητας και επιχειρηματικότητας και της διαμονής τους σε οργανωμένες εγκαταστάσεις. Με τα προγράμματα αυτά οι μαθητές θα εκπαιδεύονται σε θεματικά πεδία που τους ενδιαφέρουν και τα οποία έχουν άμεση συνάφεια με τη γνωστική περιοχή της ειδικότητάς τους, ενώ παράλληλα θα αξιοποιούν δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο της καλοκαιρινής περιόδου.

ΘΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ 2008

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Το Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας αναδείχθηκε τελικός δικαιούχος της πράξης, για την υλοποίηση του έργου «Θερινά Σχολεία για μαθητές των ΤΕΕ, σε όλη την Ελλάδα πλην Αττικής». Το ΕΙΝ έχει ως βασική αποστολή του τη φροντίδα της μαθητικής και φοιτητικής νεολαίας και την ανάπτυξη μιας σειράς πολιτιστικών, κοινωνικών και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων. Στα 58 χρόνια λειτουργίας του προσφέρει υπηρεσίες σε ένα σύνολο που ξεπερνά ετησίως τα 12.000 άτομα, οικότροφων φοιτητών, σπουδαστών και μαθητών, τόσο Ελλήνων όσο και αλλοδαπών.

Γνωρίζοντας λοιπόν τις ανάγκες των μαθητών μπόρεσε να αναπτύξει με ιδανικό τρόπο τη φιλοσοφία του προγράμματος των Θερινών Σχολείων και αναδείχθηκε τελικός δικαιούχος της πράξης με στόχο την ανάπτυξη 349 Θερινών σχολείων στα οποία θα φοιτήσουν και θα φιλοξενηθούν συνολικά 2035 μαθητές από τα ΤΕΕ της περιφέρειας της Ελλάδας.

Μετά τη λήξη του διδακτικού έτους οι μαθητές θα διαμένουν σε κάποια από τις οργανωμένες εστίες του ΕΙΝ, στις οποίες εκτός των παραθεριστικών υπηρεσιών, θα τους παρέχονται παράλληλα μαθήματα επαγγελματικής ενδυνάμωσης και επιχειρηματικής ενθάρρυνσης, από έμπειρους εκπαιδευτικούς.
Μέσα από τις γνώσεις που θα αποκομίσουν οι μαθητές κατά τη διάρκεια των μαθημάτων, το πρόγραμμα των Θερινών σχολείων αποσκοπεί στην ενίσχυση της αυτοπεποίθησης, της αυτογνωσίας, της ανάληψης πρωτοβουλιών, της δημιουργίας ηγετικών και οργανωτικών ικανοτήτων των μαθητών.

Τα μαθήματα θα συνδυαστούν με

• Θερινές διακοπές

• Ψυχαγωγικές δραστηριότητες

• Πρακτική άσκηση

ΤΟΠΟΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ

Για να λειτουργήσουν τα θερινά σχολεία κατά τα έτη 2006 και 2007 επιλέχτηκαν οι ακόλουθες Εστίες:

• ΕΣΤΙΑ ΣΟΥΦΛΙΟΥ
  • ΕΣΤΙΑ  ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ
  • ΕΣΤΙΑ  ΓΡΕΒΕΝΩΝ
  • ΕΣΤΙΑ  ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ
  • ΕΣΤΙΑ  ΑΡΝΑΙΑΣ
  • ΕΣΤΙΑ  ΠΟΡΟΪΩΝ
  • ΕΣΤΙΑ  ΣΗΤΕΙΑΣ

• ΕΣΤΙΑ  ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ
  • ΕΣΤΙΑ  ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ

Οι ανωτέρω Εστίες θεωρήθηκαν ως οι καταλληλότερες καθώς αφενός μεν πληρούσαν τις προδιαγραφές των κριτηρίων επιλογής Εστιών, αφετέρου δεν είναι παραλιακές τοποθεσίες. Αυτό μας διασφαλίζει την αποφυγή ατυχημάτων ( πνιγμών κ.λ.π) και διευκολύνει το έργο μας δεδομένου ότι η περίοδος υλοποίησης των Θερινών Σχολείων είναι περίοδος υψίστης τουριστικής κίνησης και οι επιχειρήσεις των παραλιακών τοποθεσιών , δεν θα μπορούσαν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα και να εξυπηρετήσουν τους στόχους μας. Ωστόσο οι τοποθεσίες των Εστιών διασφαλίζουν το ότι, οι μαθητές που θα συμμετέχουν στα Θερινά σχολεία θα ζήσουν ένα 15νθημερο σε περιβάλλον διακοπών συμμετέχοντας αφενός στα πολιτιστικά δρώμενα των Δήμων που ανήκουν οι Εστίες και αφετέρου απολαμβάνοντας πολιτιστικές, αθλητικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες που προβλέπονται από το πρόγραμμα.

Τα κριτήρια με τα οποία επιλέχθηκαν οι χώροι διεξαγωγής των θερινών σχολείων είναι :

α)Γεωφυσική χωροθέτηση, σε σχέση με τον τόπο κατοικίας των μαθητών. Ήτοι να υπάρχει μια μέση ικανοποιητική απόσταση.

β)Γεωφυσικά / κλιματολογικά χαρακτηριστικά.

γ)Ικανοποιητικές ή/και υψηλού επιπέδου εγκαταστάσεις διαμονής, ενδιαίτησης / σίτισης και εκπαιδευτικών χώρων.

δ)Εύκολη πρόσβαση στον "αστικό" ιστό της περιοχής.

ε)Ύπαρξη επιχειρηματικού ιστού στη περιοχή για ανάπτυξη συνεργασιών των τοπικών επιχειρήσεων με το Θερινό Σχολείο.

στ)Ύπαρξη υποδομών και υπηρεσιών ιατρικής περίθαλψης.

Κεντρική σελίδα ] Επάνω ] ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ]